PROKURATURA OKRĘGOWA
w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wlkp. Zarzuty dla oszustów oferujących suplementy diety.

Zorganizowaną grupę oszustów internetowych, mającą na swym koncie przynajmniej kilkaset fałszywych transakcji, ustalili i zatrzymali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gorzowie Wlkp. Prowadzone działania operacyjne 28 stycznia skutkowały ujęciem jednego z uczestników procederu, w chwili gdy ten wysyłał w urzędzie pocztowym kolejną partię paczek. Ich zawartości nie stanowiły jednak oferowane rzekomo rewelacyjne specyfiki na odchudzanie, a bezwartościowy styropian.

Ustalenie i zatrzymanie grupy nie było łatwym zadaniem. Jej członkowie ukrywali miejsce pobytu, wynajmowali mieszkania i zmieniali telefony. Działając prawdopodobnie od marca 2012 r. wspólnie rozkręcili przestępczy interes, polegający na oferowaniu za pośrednictwem internetu leków do walki z otyłością i ofert pracy. Ogłoszenia były jednak fikcją. Nabywca wpłacał pieniądze na podane konto, bądź płacił gotówką za bezwartościową paczkę. Do tej pory śledczy potwierdzili ponad 330 przypadków oszustw. Wprowadzonych w błąd może być jednak znacznie więcej, gdyż przesyłki trafiały do licznych odbiorców na terenie całego kraju. Podczas poniedziałkowego zatrzymania policjanci zabezpieczyli kolejna partię kilkudziesięciu paczek, które miały trafić do adresatów.

Do chwili obecnej zatrzymano sześciu sprawców – mieszkańców Gorzowa  i niewielkiej miejscowości w woj. dolnośląskim. Najstarszy z zatrzymanych ma 31 lat, a najmłodszym jest 17-latek. W wynajętym przez grupę w centrum Gorzowa mieszkaniu funkcjonariusze Policju ujwanili stanowisko do pakowania przesyłek, szereg dokumentów i kart płatniczych użytych podczas opisanej działalności, dwie wiatrówki i maczetę, a także większą ilość banknotów. Policyjne czynności w opisanej sprawie nadzoruje Prokurator Rejonowy z Gorzowa Wlkp., który na podstawie zebranego materiału przedstawił już zatrzymanym zarzuty dokonania szeregu oszustw w związku z przeprowadzonymi transakcjami. W ubiegłym tygodniu rozpatrzone zostały skierowane przez prokuraturę wnioski o zastosowanie wobec zatrzymanych aresztu tymczasowego.  Trójka z nich decyzją sądu spędzi najbliższe miesiące w odosobnieniu.

Wszystkim podejrzanym grożą kary od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.