PROKURATURA OKRĘGOWA
w Gorzowie Wielkopolskim

Zatrzymanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie dotyczące międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami.

W wyniku działań podjętych na terenie Polski, Holandii i Niemiec zatrzymano łącznie 15 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję środków psychotropowych i organizowanie laboratoriów.

Przeprowadzone, jednoczesne czynności w trzech państwach, przez funkcjonariuszy CBŚP wspólnie z policją niemiecką i holenderską oraz Europolem doprowadziły również do zlikwidowania pięciu laboratoriów środków psychotropowych, kilku magazynów oraz zabezpieczenia setek kilogramów narkotyków i środków chemicznych do ich produkcji.

Z poczynionych ustaleń wynika, że z zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków.

W Polsce  zatrzymano 8 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie pozwolił na przestawienie jednemu z podejrzanych zarzutu związanego z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty dotyczące produkcji substancji psychotropowych w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami chemicznymi służącymi do produkcji tych narkotyków.

Podczas prowadzonych działań na terenie Polski, u jednego z zatrzymanych zabezpieczono 4 kg amfetaminy. W firmie produkującej odczynniki chemiczne zabezpieczono 17,5 tysiąca litrów substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji narkotyków syntetycznych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte ponad pół miliona złotych.

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim zastosował wobec zatrzymanych, na wniosek prokuratora, środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Informacje na temat tej sprawy znajdują się także na stronie internetowej Prokuratury Krajowej.

Rzecznik Prasowy