PROKURATURA OKRĘGOWA
w Gorzowie Wielkopolskim

2018-10-29 Komunikat Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu

Postanowieniem z dnia 25 października 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Międzyrzeczu umorzyła śledztwo w sprawie mającego miejsce w dniu 9 października 2018 roku w miejscowości Dobrojewo, gmina Skwierzyna, województwo lubuskie, sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mającego postać pożaru autokaru marki VDL o numerze rejestracyjnym DW 3N382 przewożącego 55 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 im.Jana Kochanowskiego w Gorzowie Wlkp. oraz 5 opiekunów, tj. o przestępstwo z art.163§1k.k.na podstawie art.17§1pkt2k.p.k. wobec braku znamion czynu zabronionego.

Międzyrzecz. Odpowie za nielegalną uprawę marihuany.

Prokurator Rejonowy w Międzyrzeczu prowadzi postepowanie karne przeciwko Damianowi B., który w piwnicy swojego domu, położonego w niewielkiej miejscowości pod Trzcielem, uprawiał marihuanę. W czasie przeszukania tej nieruchomości  policjanci ujawnili specjalnie zamontowane lampy, regulatory napięcia, rury odpowietrzające, a także odżywki do uprawy. Poza tym zabezpieczyli również kilkanaście krzewów konopi. Podejrzany miał też kilka razy częstować znajomych uprawnianą przez siebie marihuaną.

Aktualnie ustalane są kolejne osoby, które podejrzany częstował narkotykami. Za czyny te grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

Międzyrzecz. Odpowie za nielegalny handel tytoniem

Prokurator Rejonowy w Międzyrzeczu nadzoruje dochodzenie prowadzone przeciwko Barbarze S., która w punkcie usługowym na terenie Skwierzyny nielegalnie handlowała tytoniem bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

W trakcie przeszukania w jej mieszkania policjancji zabezpieczyli 19 kilogramów tytoniu oraz maszynę do jego rozdrabniania. W toku trwającego dochodzenia wstępnie ustalono, iż podejrzana kupowała tytoń przez Internet sprzedając go z zyskiem po około 70 złotych na kilogram.

W wyniku przestępczej działalności doprowadziła do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę ponad 12 000 zł złotych. Za czyn ten grozi jej wysoka kara grzywny.

 

Międzyrzecz. Zarzuty dla sprawcy ciężkiego uszkodzenia ciała nastolatka.

Prokurator Rejonowy w Międzyrzeczu prowadzi śledztwo przeciwko Jackowi G., który w noc sylwestrową w Skwierzynie dokonał ciężkiego uszkodzenia ciała piętnastoletniego kolegi poprzez co najmniej dwukrotnie ugodzenie go nożem w plecy. W wyniku zadanych ciosów pokrzywdzony odniósł rany realnie zagrażające jego życiu.

Zdarzenie to, jak się okazało, było skutkiem sporu między nastolatkami. Powodem był motocykl, który wcześniej  został zabrany małoletniemu. Był on przekonany, iż kradzieży dokonał o dwa lata starszy Jacek G. Udał się więc  do miejsca zamieszkania domniemanego sprawcy kradzieży, żądając natychmiastowego zwrotu pojazdu. Jacek G. zaprzeczył, by miał dokonać tej kradzieży i doszło między nimi do wymiany zdań, a następnie do obopólnej szarpaniny zakończonej zadaniem ciosów nożem przez podejrzanego.

Ranny gimnazjalista udał się o własnych siłach do domu, a nazajutrz zgłosił się do szpitala. Lekarze poinformowali policjantów o ujawnionych nietypowych obrażeniach, którzy niezwłocznie podjęli czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy.

Podejrzany nie przyznał się do winy. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu kontaktowania się z pokrzydzonym. Za czyn ten grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.